Despre Şcoala Gimnazială ,,Porolissum" Zalău

Şcoala Gimnazială “ Porolissum” este situată în municipiul Zalău, strada Porolissum nr.9, cod poştal 450220, e-mail sc_porolissum@yahoo.com
Şi-a luat numele după aşezarea daco-romană de la Porolissum ( satul Moigrad ) aflat în vecinătate, şi care atestă existenţa unei puternice civilizaţii romane pe acest vechi tărâm al dacilor.

Înfiinţată în 1974, instituţia a fost iniţial Liceul electrotehnic. Din 1979 devine Şcoala Generală nr. 4 şi începe să funcţioneze cu câte o clasă la nivelul anilor de studiu. An de an începe să crească numărul de elevi, iar în 1994 când devine Şcoala “Porolissum”, în unitate regăsim câte 2 clase paralele.

În anul 2003, faţada exterioară a clădirii este vegheată de bustul împăratului roman Lucius Septimius Severus, cel care a ridicat oraşul Porolissum la rangul de municipium şi care, a devenit patronul spiritual al comunităţii şcolare, vine să-i confere odată în plus identitate şi personalitate.

Galerie Foto 2019-2010